All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: NFTs - хубава работа или измама?
PostPosted: Fri Apr 23, 2021 12:38 pm 
модератор

От това, което видях до момнета е че някакви абсурдни картинки и гифчета се продават за стотици хиляди долара :)

https://foundation.app/

това ми е любимото - https://foundation.app/NyanCat/nyan-cat-219 - продадено за $680,373 :mrgreen:

На мен цялата тази истерия ми прилича на поредната крипто пирамида и измама. Вие какво мислите?

Profile E-mail  

Post subject: Re: NFTs - хубава работа или измама?
PostPosted: Fri Apr 23, 2021 3:48 pm 
администратор

За пръв път чувам за туй нЯщо.
Я дай повече инфо, ако имаш де :wink:

Profile  

PostPosted: Fri Apr 23, 2021 3:53 pm 
администратор

https://en.wikipedia.org/wiki/Non-fungible_token

Честно казано, нищо не разбрах #-o

Profile  

PostPosted: Sat Apr 24, 2021 6:03 am 
потребител

Ами това е много грубо и спекулативно обяснение, но в общи линии представлява начин за доказване на собственост.
Правите „нещо“ и можете да го продадете. Купувачът е сигурен, че той е собственикът на оригинала. Няма авторски права и всеки може да си направи копие, но оригиналът го държи купувачът. Откачена работа!

Ето още по-просто обяснение – можете да си направите или да си купите виртуална котка, да я кръстосате с виртуалната котка на някой друг и да се родят котенца, които можете да продадете :D

За повече информация потърсете как се оценяват произведенията на изкуството и защо един квадрат на бял фон струва милиони USD.

Profile E-mail  

PostPosted: Sat Apr 24, 2021 6:07 am 
потребител

А, сетих се за още едно обяснение - всеки може да се възползва от мацката, но целият свят ще знае, че вие сте и първият. Един вид хвалва и слава :D

Моля модератът да изтрие това обяснение или да сложи 18+

Profile E-mail  

PostPosted: Sat Apr 24, 2021 10:57 am 
потребител.

Генковец, надълго - хавата си е истинска и ще ти обясня точно за какво става дума.

Механизмът е следният - крипто-токените са дефакто уникален блокчейн продукт. Мисли за такъв токен като за уникална монета изсечена в единична бройка. Уникален биткойн/етериум в единична бройка примерно. Картинката, която прикачаш към него - му е просто етикет и си става неотменна част от него.

Смисълът на цялото това нещо е, че вече имаш възможност с дигитални продукти (картинки/музика/клипчета) да провеждаш ФИНАНСОВИ операции, точно както се прави с физически единици изкуство. Тия токени са инвестиционен продукт. Купувайки и продавайки ги извършваш едно към едно инвестиционните операции, като с физическо изкуство. Примерно много хора се чудят защо модерното изкуство се продава толкова скъпо, при положение че примерно е нацапано платно с боя(в добрия случай). А простата истина е, че почти никога такива неща не се продават заради естетическата им стойност, а заради инвестиционната такава. (Това е като разликата между нумизматични и инвестиционни златни монети.) Купуваш такова нещо от известен художник като начин да си фиксираш парите във времето и с надеждата, че ако стане по-известен през времето - може и да си на печалба. Ако е много известен - това е МНОГО сигурна инвестиция. Не го купуваш защото боите или платното й на тая цапаница струват $3милиона.

Вече същото е и тука с NFT-тата. Имаш пазар на инвестиционни блокчен токени. Ако си много известен може да се пробваш да направиш токен с висока стойност - да се надяваш, че на някого му трябва такъв. Ти и да не си известен може да го напраивш много скъп ама ако имам 500000 долара да инвестирам в някое NFT, ще предпочета да стана горд собственик върху правата на нещо от Бийпъл или Витали Булгаров, а не примерно да ги дам за нещо правено от пъпчив тийн в перник, дето после няма да мога да го продам, щото никой не го знае кой е.

И тука идва третия момент. Да минтнеш едно NFT излиза $8-10. Не е много. Ама бързо се натрупва. Да си направя нещата от артстейшъна на NFTще ще трябва да посея около $350-400. И гарантирано няма да продам нито едно, щото общо взето само ти, и Елби ме знаете колко съм епичен.... в пиенето на бира.

Какво значи всичкото това за нас, дигиталните артисти? Ами това като цяло е страхотна новина. Вече имаш шанса ако станеш известен с нещата си - да изкараш едни добри пари.
Преди време, когато ми оставаше време да рисувам маслА - установих, че на пазара дори и абсолютно некадърни мацаници се продават на добри пари, просто защото аааууууу КАРТИИИИНААААААА.... а дигитални неща, които са страхотни остават неоценени щото аа то джипегче, сеив-аз, той компютъра сам го рисува. Сега вече дигиталните ще сме на равна нога с физическите рисувачи. Ако си добър и известен - заповядай кофа кешовица.

И нещо повече - когато става дума за инвестиция във физическа картина, инвеститорът е обременен от това, че трябва да я съхранява и пази. А Токена ти е в интернет и не се занимаваш. Затова, аз имам една прогноза, да видим дали ще стане - мисля че и физическите картини ще започнат да се прикрепят към NFT токени.

Profile  

PostPosted: Mon Apr 26, 2021 1:08 pm 
модератор

Мерси за поясненията!

Да видим дали съм разбрал. На пръв поглед идеята е много добра, но на практика се получава съвсем друго - ти пиеш бира с мен, не продаваш нищо. Некъф пълен нещастник пие бира с Бийпъл прави 2 топчета и ги продава за половин милион долара. Т.е. произведенията на NFT пазара се оценяват по това кой те пробутва, а не по качеството на самите произведенията. На практика чутовната възможност всеки артист сам да промотира изкуството си (без паразитни посредници) се опорочава от зверска шуробаджанащина, а елемента на измама идва оттам, че ти минтваш/набутваш доста пара, за някои сайтове мецду 40 и 200 долара в зависимост от натовареността на системата (бах тва криптиране), без абсолютно никаква гаранция за продажба. Мъгляви схеми в които определени кръгове богатеят, за сметка на добрите но никому непознати артисти. Или бъркам?

Profile E-mail  

PostPosted: Sun May 02, 2021 5:21 pm 
потребител.

Аабслютно точно така е. Точно какво и с модерното изкуство и физическото по принцип. Важно е кой те промотира и КОЛКО СИ ИЗВЕСТЕН, а не колко добре рисуваш. Светът е пълен със страхотни рисувачи, всеки един от които може да избърше пода с великите хОдожници - и никой не ги знае.
И точно тук се крие обяснението, защо всички се юрнаха покрай тия енефтита да си правят социалните профили популярни. Щото оказва се че голяма част от мечките, дето в индустрията ги смятаме за богове - масовият ползвател на интернет не ги е и чувал. И съответно продажби Йок.
Той затва бийпъл толкова добре яхна вълната. Тоя приказки, щото бил с години работил и бил много старателен и ужасно добър.... аре са ;)
Истината е че той от години прави политически шаржове, и покрай това е бая известен в туитър и редит. И затова успя да яхне вълната. просто е популярен и извън средите на техничарите.

Profile  

PostPosted: Tue May 04, 2021 7:26 am 
потребител

По темата за необяснимата стойност на "шедьоврите": :lol:
https://www.vbox7.com/play:73f66b2d

Profile E-mail  

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours