All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Проблем със скорост на SSD
PostPosted: Sun Oct 28, 2018 8:44 am 
потребител

Здравейте има проблем със скороста при запис и четене на Samsung 850 EVO 120GB закачен на HPZ400 със следната конфигурация:

Intel® X58 Express
HexaCore Intel Xeon X5650, 2666 MHz
24 GB DDR3 SDRAM 1333
NVIDIA Quadro 2000

Резултата от теста:
https://drive.google.com/file/d/1PGa0vIKnqcQBhX600Sw4DlSYVQCXSP1I/view?usp=sharing
Проблема за 2 пъти по бавната скорост на четене и запис в дъното ли е или в настройка, която съм пропуснал.

Благодаря.

Profile E-mail  

Post subject: Re: Проблем със скорост на SSD
PostPosted: Sun Oct 28, 2018 2:36 pm 
потребител

Не мисля, че това е от SSD-то.
Пробвай да качиш последния Firmware на SSD-то.
Също така, пробвай с насторйките в Bios-a на дъното - AHCI режим. С AHCI, може обаче Windows-a да не boot-не.
Ако и това не помогне, пробвай с последните SATA драйвъри на дъното, или да сложиш intel-ските от техния сайт. Провери SATA кабелите, дали отиват към тези, които са 6Gb и интелския контролер.

По принцип, скоростите на SSD-тата не са гарантирани, особено на EVO -версиите. Имам 3 Samsung-a 860 Pro - 128 GB, 256GB и 1TB, и 128 GB е най-бърз и с най-големи IOPS, което е антилогика, но все пак е на Win 7 машина и стар сокет 2011.

Успех!

Profile  

PostPosted: Sun Oct 28, 2018 8:15 pm 
потребител

Благодаря за отговора. Намерих къде е проблема. Няма подръжка на SATA 6

Profile E-mail  

PostPosted: Thu Nov 01, 2018 12:36 am 
потребител.

Точни щях да блесна с познания :)
Z400/600/800 не поддържат сата6

Profile E-mail  

PostPosted: Wed Nov 07, 2018 9:35 pm 
потребител

Хммм... да блесна и аз пък със незнание... Дъното ми поддържа М.2, но не и NVMe, но това съм го бил прочел преди 2 недели след сериозна употреба на вино и луканка. След като съм го забравил, пак на пияно си поръчах самсунг ево 970 м.2 NVMe и други дискове... После викам си ще го продам, ма дали нема адаптери за PCIe, тъй кат съм чел някъде в ценоразписите за съществуването на готови PCIe с космически цени, викам па не мое да нема адаптер некъв... Оказа се има, и то от 6 евра китайски в ебай, до 40 и нагоре маркови пак там. Маркови китайски, че баш най марките са по 300 на кингстън, които май пак са китайски... И така 40 за адаптера и 80 за паметта (256GB)

Ta на въпроса - за скреч диск го мисля това чудо на техниката, и пейдж-файл на системата. Теоретически 50 пъти по-бързо и четене и запис от 3.5 инчови хардове или 5 пъти по-бързо от SSD... Бъркам ли нещо? Пакета идва утре хехехе петъка ще има бенч-преса... Наздраве!

Profile E-mail  

PostPosted: Wed Nov 07, 2018 9:43 pm 
потребител.

то е ветно по-бързо, ама въпросът е колко е бързо задклавиатурното устройство :)

Profile E-mail  

PostPosted: Wed Nov 07, 2018 10:02 pm 
потребител

Въпросът е именно скорост на SSD, не на задклавиатурното... От професионалист очаквах по-конкретно мнение, не бъзикане по макарите

Profile E-mail  

PostPosted: Thu Nov 08, 2018 7:39 pm 
потребител

Не, че е представително сравнение, но на настолната ми машина имам Samsung 850 Evo 240 ГБ ( 2,5" SATA 3), което зарежда Windows 7 за 13-17 секунди, а на преносимката Acer Aspire 7 имам Adata GAMMIX S11 XPG 240 ГБ (M.2 2280 NVMe), което зарежда Windows 10 за 5-6 секунди. Разликата не е 6 пъти, както твърдят, нито ОС са еднакви, че да може да им се прави пряка съпоставка, но все пак действително се чувства ускореното зареждане на всичко и чак ме хваща срам, че настолната ми машина е по-бавна от преносимата, и то не само като зареждане на ОС и програми, ами и като изчислителна и графична мощ. :lol:
Обаче май само с по-бързото пускане на програмите се изчерпват ползите. При практическа работа в останалите часове на употреба няма никаква разлика и наистина си зависи от задклавиатурното у-во, както спомена по-горе rush. :mrgreen:

Profile E-mail  

PostPosted: Fri Nov 09, 2018 8:53 am 
потребител

За никакво зареждане на OS и програми не намеквам - scratch disk на фотошопа, pagefile на винбоза, май и при макса така се казваше и т.н. дето се ползват яко в процеса на работа, а първоначалното зареждане на средата има ред начини да се оптимизира, бозата особено, а и програмите маса вградени екстри или плъгини мое се шунтират. Виждам, че има и PCIe адаптери с два слота, и на едно място прочетох, че можело да се конфигурира баш като RAID, нямах време да ровя, но след като тествам единичен, ще се знае.

Да дам прост пример с един скрипт за фотошоп, който генерира маски на слоеве, примерно 200 слоя на 4К резолюция се появява нужда от доста мегдан, който не е точно рамта... Аз не че не съм доволен от появата на SSD, ма като можело по-бързо, не пречи, а цените са съизмерими вече с тия адаптери.

Не е дошъл още М.2, но адаптера требе да дойде днес. Дано и хардовете дойдат.

ДОБАВЯМ, ЧЕ МЕ ЖЕГНА ИЗВЪТРЕ ДА РОВЯ, RAID със 4 диска... кво да желаеш повече
https://www.amazon.com/dp/B01EHTD0VK/re ... 3e32604323

Profile E-mail  

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours