All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject: Да създадеш дизайнерско студио.
PostPosted: Sat May 30, 2020 11:09 am 
потребител

Ако си 3d дизайнер и амбициите ти не са да си непрекъснато нечий наемник, то вероятно пътят е да създадеш дизайнерско студио. Да го направиш е лесно, но да го популяризиран е много по-сложен процес, а това да станеш и сред лидерите в бранша - това вече е изключително трудно. И тук не говорим за качеството на уменията ти, а за това те да бъдат забелязани и оценени. Понякога добрите решения не са циркаджийските изпълнения, които привличат вниманието, а са тези, които се оценяват с времето от потребителите им.

Пиша тази тема не просто за да си чеша езика (но и заради това, естествено). В момента работя по проект, в който евентуалният работещ като 3d дизайнер може да получи много мащабна реклама на дейността си. Много се изкушавам аз да се заема с тази задача, но от друга страна съм наясно, че такава дейност би ми била много натоварваща. Усещам, че мога да направя някаква нестандартна стъпка в правилната посока, за да се задвижат нещата, но все още не съм измислил каква точно.

Тази тема очаква продължение. Ако измисля какво да е то...

Profile E-mail  

Post subject: Re: Да създадеш дизайнерско студио.
PostPosted: Sun May 31, 2020 10:24 am 
потребител

Наскоро бях чел някъде нещо от сорта на "Или работиш за сбъдването на мечтите си, или някой те наема да работиш за сбъдването на неговите мечти". :)

Profile E-mail  

PostPosted: Mon Jun 01, 2020 7:55 am 
потребител

BOBl wrote:
Наскоро бях чел някъде нещо от сорта на "Или работиш за сбъдването на мечтите си, или някой те наема да работиш за сбъдването на неговите мечти". :)

Понякога, макар и рядко се намират хора със съвпадащи мечти, но това е толкова рядко, колкото да ти пасне присъдено сърце. Понякога движещи са не мечтите, а примерно страхът за бъдещето. Но това също са много редки случаи, защото масата хора гледат на принципа, че сега ми е добре, значи нещата вървят, нека да не променяме нищо.
Да, ама горното е патешка логика. Ето например в момента масово се секат горите. Да, ама когато свършат ... тогава като спрем този "ресурс" дали няма да се окажем в по-тежко положение от гърците. Да ни кажат - а сега си искаме заемите...
Има и хора, които виждат и разбират нещата, но са на принципа аз сам няма какво да направя. Ясно е, че сам и за кратко с малко усилия нищо не става. От друга страна е също ясно, че с големи усилия пак може да се окаже опитът провал и безполезен. Но може да се случи и да не е така.

Други хора си казва, че трябва да се отиде да се протестира, без да осъзнават, че така НИЩО не правят.

Темата е много обширна и може много да се говори...

Profile E-mail  

PostPosted: Sun Jun 07, 2020 10:51 am 
потребител

Имах предвид възможността, която предлагаш. Това, че може някой с подходящите умения да спечели от предложението ти и с твоята помощ да си проправи пътя нагоре така, че да не му се налага да е ратай на някого за жълти стотинки. :)

Profile E-mail  

PostPosted: Wed Aug 19, 2020 4:38 pm 
потребител

Не са само парите които ти трябват за да отвориш студиото, после ти трябва cach flow за да го движиш и да покриваш разходите. Помисли дали си готов да приемеш предизвикателството.

Profile E-mail  

PostPosted: Tue Aug 25, 2020 11:17 pm 
потребител

Твърде много искаме българите всичко да се случва и да започне да се изплаща едва ли не веднага.

Според мен ако човек иска да надскочи фрилансърстването и да отвори собствено студио (с работници) трябва да си направи много точен минимум двегодишен разчет. Да му е ясно какви пари ще му трябват и да ги има. Ако за две години стигне до ниво да си посреща разходите (не говорим за печалба) - студиото е успешно.

За мен един от най-големите проблеми на едно студио в България е, че като отгледа качествен работник на същия му хрумва 'ай сиктир ве, що да ти бачкам, това мога да го въртя и сам'. И се отцепва, понякога с клиенти. А за нашите мащаби трудно се прави голям колектив, за да не се усещат такива сътресения.

Profile E-mail  

PostPosted: Thu Sep 03, 2020 6:05 am 
потребител

Понеже водя люти битки за оцеляване в бизнес, който е твърде далеч от 3D, ще споделя, че лично и по трудния начин проверих верността на някои неща, които ми звучаха абсурдни в началото:
1. Произвеждайте това, което се търси, а не това, което можете.
2. Първо намерете купувача, а после правете продукта.
3. Идеята, която е гениална в нашите глави, може изобщо да не представлява интерес в реалния свят.

: -)

Profile E-mail  

PostPosted: Thu Sep 03, 2020 4:47 pm 
потребител

Стив Джобс, липсваш ни! :D

Profile E-mail  

PostPosted: Sat Sep 05, 2020 8:40 am 
потребител

Candid wrote:
Стив Джобс, липсваш ни! :D

Тези неща не ги е казал г-н Джобс, а едни други двама маскари. И за да не стават повече обърквания, вече ще цитирам източниците си:
Една жена от PIXAR каза:
Aĸo дaдeтe блecтящa идeя нa пocpeдcтвeн eĸип, тe щe я пpeцaĸaт. Aĸo дaдeтe пocpeдcтвeнa идeя нa блecтящ eĸип, тe или щe ce cпpaвят, или щe измиcлят нeщo oщe пo-дoбpo.
: -)

Profile E-mail  

PostPosted: Sat Sep 05, 2020 9:17 am 
потребител

Аз имах предвид, че това което казваш е горе-долу обратното на това, което Стив Джобс би казал. Но да не задълбаваме, все пак той е работил в друг пазар.

Profile E-mail  

PostPosted: Sun Sep 13, 2020 2:50 pm 
потребител

Аз пък казвам (да ме цитират внуците след 50 години, ей!), че най-важните неща за успех са следните:

1. Да имаш правилен усет какво точно би се търсило на пазара (което значи да гледаш с трезва, непредубедена преценка и да не се самозаблуждаваш, че щом ти харесваш нещо по твой вкус, значи и другите биха го харесали);

2. Да вложиш време и старание да придобиеш необходимите за целта умения (за да го предложиш или преди всички, или по-добре от конкуренцията);

3. Да следваш плана си неотлъчно и без отпускане (много хора в началото са въодушевени, виждат как им се получава, но в един миг ги домързява и си мислят, че вече са хванали господ за шлифера и не усещат как накрая сами се прецакват).

Profile E-mail  

Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ] 

All times are UTC + 2 hours