All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: DOF 3DS max Vray ZDepth Photoshop front blur
PostPosted: Wed Jan 21, 2015 5:35 pm 
потребител

И така. След тези редове ще намерите и картинки с описания проблем. Знам, че тук е място за видео, но не намерих сексция за композитинг на статични изображения. Та се надявам да имате поглед върху нещата :)

Какъв е проблема с предния блър на Zdepth? Няма проблем да фокусирам нещо отпред и да размаже всичко назад, но когато става въпрос за обратното сякаш блърнатия участък изглежда изрязан. Това най-вероятно се дължи на този ефект : http://www.mediafire.com/convkey/42be/0 ... 4d706g.jpg
Ползвал съм указанията от този сайт. Важна е фотошопската част. Другото съм го постигнал с експортване на Zdepth от V-Ray 3.
http://onnovanbraam.com/index.php?tutor ... _of_field/
При мен се получава това, което изчистват ръчно като проблем в туториала. Но ако там обектът е кроп и прелива, то при мен се застъпват обекти и да мажа върху сцената ще е по-изкуствено даже.

Ето и малко нагледно картинки :
Image
Предната облегалка е назъбена.
Image
използван DOF за горната картинка
Image
Друг DOF, който не променя нещата, просто удължава ефекта(дефекта)

Profile  

Post subject: Re: DOF 3DS max Vray ZDepth Photoshop front blur
PostPosted: Thu Jan 22, 2015 5:32 pm 
потребител

Може да звучи банално но, аз когато моделирам нещо го правя в реалните му размери. Така стойностите на zdepth във vray стават лесни за настройване. Трябва да се избягва плътно бяло (стойности 1) и плътно черно (стойност 0). За подсилване на дълбочината на образа каза че ползваш фотошоп. Изображението със zdepth, го слагаш като алфа под цветовете син/зелен/червен, от там в Lens Blur си нагласяш дълбочината. Поне аз така правя.

Profile E-mail  

PostPosted: Fri Jan 23, 2015 9:27 pm 
потребител

solid_snake wrote:
Може да звучи банално но, аз когато моделирам нещо го правя в реалните му размери. Така стойностите на zdepth във vray стават лесни за настройване. Трябва да се избягва плътно бяло (стойности 1) и плътно черно (стойност 0). За подсилване на дълбочината на образа каза че ползваш фотошоп. Изображението със zdepth, го слагаш като алфа под цветовете син/зелен/червен, от там в Lens Blur си нагласяш дълбочината. Поне аз така правя.

Мда същото правя.
Намерих нещо друго. Ще пробвам с Афтер ефектс. Там има настройка за дълбочината на Z паса.

Profile  

PostPosted: Sat Jan 24, 2015 2:35 pm 
потребител

То и във фотошопа си избираш точно на каква дълбочина да е ясно и къде да е блърнато..и аз със тези стъпки си го правя и ми се получава..не виждам нищо нередно освен може би във настройките ти на ленс блъра във фотошопа.

Profile  

PostPosted: Thu Apr 28, 2016 12:13 am 
потребител

Оня другия проблем дето не му се блърва зарчето вдясно, не е проблем. Просто всеки обектив си има освен фокусно разстояние, и апертура, колкото по отворен обектива, толкова повече блър, казва се BOKEH във фотографията. Бокето зависи от следните фактори - фокусно разстояние (милиметрите на обектива, по-малко = повече боке), апертурата (по-малко f = повече боке), и разстоянията между обектите на фокус и дефокус (по-раздалечени = повече боке). Най-добре е да се работи в реални мерни единици, и да се настройват и параметрите на камерата, ако ще и да не е физическа

Profile E-mail  

PostPosted: Thu Apr 28, 2016 1:10 am 
потребител

murzilka добре го обясни браво ...

Profile E-mail  

PostPosted: Thu Apr 28, 2016 1:16 am 
потребител

за не съм ползвал никога това :( знам го но .. предимно слагам блур на обект - тоест като се движи обекта се блурва .. и само понякога от настройките на камерата използвам ментал рай блура настроиките но не много тежки защото бави рендера .. след това в афтера или примиерата донагласям някой неща и не се получава анимито но бива ... поне не е толкова размазано като трансформер :)

някой студия си пишат собствен софт за пост продукция на разни ленсове размазвания блурове букета и т н ...но доф не съм ползвал :( пробвал съм някой неща не ми допада

Profile E-mail  

PostPosted: Tue May 03, 2016 9:30 am 
потребител

Пробвай да изключиш филтъринга на з-депта. Канала не трябва да има anti-aliasing защото повечето плъгини за депт се объркват от сивите пиксели на преливка. Тоест ако предмета на преден план ти е бял а стената в дъното черна АА прави преливка от сиви пиксели между двете и плъгина си мисли че някъде по средата между тях има предмет. Във всички примери за АЕ и Nuke съветват да се изключва филтъра.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours