All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject: За водните знаци върху снимките
PostPosted: Fri Feb 01, 2008 7:18 pm 
потребител.

Всички знаем, че за да защитим снимково съдържание слагаме водни знаци по него. Това обаче рядко спира крадците на снимки, които знаят как да ползват програма за обработка на изображения от рода на Фотошоп. Тук искам да обясня как е най-добре да се защити снимка.

Ще дам пример с Фотошоп, защото ми е под ръка :) (може да се направи със всяка друга програма за обработка). Това тук е една моя снимка, на която съм приложил често ползвания начин за маркиране - слой с бял текст и 50% прозрачност. Това е най-бързия начин за воден знак, но и най-лесния за премахване:

Image

След като сложих воден знак:

Image

Обикновено начините за премахване на този тип водни знаци е чрез селеция на местата, където е водният знак, нов леър от оригиналния с направената селекция и нагласяне на нивата на светлостта и контраста му. Получава се това:

Image

Както се вижда, такива водни знаци се махат за няма и 1-2 минути.

Има леко очертание на местата, където текста леко е преливал със снимката, но с малко повече ловкост и няколко блърнати дуплицирани леъри:

Image

Как тогава можем да опазим снимките си?

Следващото ниво на сигурност е да се сложи цвят на водния знак, което го прави по-труден за махане, но и той не е сигурен, макар и премахването на такъв тип водни знаци да причинява леко очертание около контурите на водния знак.

Най-добре е обаче да се прилага и ефект върху водния знак от типа на emboss и прилагане на сложно лого (за препоръчване с преливащи в снимката краища), съпътстващо текста.

Сигурен съм, че сигурно знаете всичко това, но има и хора, които не са запознати и може да им е полезно.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue Apr 15, 2008 5:53 pm 
потребител

Дам така е на мене ми е ясно щото съм се позанимавал с Photoshopa , но ще е полезно за някои. Браво за труда :wink:

Profile  

Post subject: Re: За водните знаци върху снимките
PostPosted: Tue Jun 08, 2010 9:07 pm 
потребител

Много интересно, благодаря много!

Profile E-mail  

PostPosted: Tue Jun 08, 2010 10:50 pm 
потребител

Начина, който си описал, за премахване на такива знаци не го знаех. :) Благодаря. Аз до сега с Clone Tool си замацвах водния знак. При вглеждане личи доста, а по някога и не си личи. Става и за бели и за цветни водни знаци, но не и за снимки с голяма резолюция. :)

Profile  

PostPosted: Wed Jun 09, 2010 7:41 am 
потребител.

всъщност начинът за защита на изображението е да не го пускаш в размер ставащ за нещо друго освен за уеб-превю. Ако човекът отсреща му се занимава да обработва и да си блъска главата с водни знаци и малки размери, вместо да даде някой труго доларче - нека =D> . Да си го ползва с кеф - изработил си го е дет се вика =D>

мене ми е ясно че ако някой иска да ми вземе за ползване файловете безплатно - няма сила на света, кяото да може да го спре. Но пък и не е някакъв особен проблем за мене. Ако искат да работят с шибано качество на изображенията - техен проблем. Плащащи клиенти има достатъчно. Не се концентрирам толкова много върху това да си пазя старите изображения, концентрирам се върху това да правя нови.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 09, 2010 9:09 pm 
потребител.

piker wrote:
мене ми е ясно че ако някой иска да ми вземе за ползване файловете безплатно - няма сила на света, кяото да може да го спре

Не си прав. Има си закон, ако са използвали твое изображение, без позволението ти може да ги съдиш та да се видат в чудо(разбира се ако имаш raw файловете или има хардуерено устройство, което се прикача към апарата ти и доказва, че снимките са твой). Друг е въпроса, дали ще ти се занимава, ако примерно са го използвали в уеб сайт, няма файда, но ако са го ползвали за печатни материали в големи количества може да им откъснеш главата. Преди години имаше подобен случей с картички(по морето беше) десетки дори стотици хиляди картички бяха разпечатали със снимки без позволението на автора е смятай, че се видяха в чудо след това :)

Profile E-mail  

PostPosted: Thu Jun 10, 2010 12:33 pm 
потребител.

Мда, пикер е прав, че най-качествено е да се пусне само по-малко от необходимото за печат превю на снимката и евентуално да се направи воден знак, но не един и голям, ами малък, но повтарящ се, който се прави на seamless pattern и после се fill-ва целия имидж с него. Ако и тва разкарат, значи наистина са си я изработили сникмата =D>

Profile  

PostPosted: Fri Jun 11, 2010 10:11 pm 
потребител

Поредицата от водни значи върху цялата снимка и за мен е най-добрият начин за маркиране на авторството върху изображенията. Друг начин е да се качват само снимки, чиято цветова гама е намалена (примерно до 16 бита), или по-добрият вариант - добавяне на трудни за премахване и сливане точки, познати като "разсейка" ("dither"). Много подобно на това е и умишленото добавяне на лек шум в цялата снимка, за да не изглежда добре при увеличение. Най-елементарният заместител на последните се равнява и записването на изображението като jpg/jpeg с под 70-80% качество, където вече цялото изображение получава лек, но хаотичен цветен шум, а най-видимо това се отразява на червената гама.
Каквото и да си говорим, на който му се занимава, все ще успее донякъде да заличи и заобиколи въпросните техники за защита на авторството, но все пак помагат донякъде.

Profile  

PostPosted: Wed Aug 19, 2020 4:43 pm 
потребител

Няма снимка която да не може да се редактира с фотошоп

Profile E-mail  

PostPosted: Thu Aug 20, 2020 10:17 am 
потребител.

Има. Всъщност има.
Темата е тежко некро, когато беше актуална през 2010та още не знаехме, че ще се появят АИ софтуери за ъпрезване на изображения. Също не знаехме, че ще се появят и AI опции за премахване на водни знаци от изображения.
от 2010та до сега мнението ми се промени. Няма никакъв смисъл за се опитваш да защитиш нещо с ниска резолюция, защото с един от десетките софтове с AI - могат да си го вдигнат спокойно до резолюция за ползване. Няма никакъв смисъл да го защитаваш с с водни знаци, щото по същия начин - зареждаш си в софтуерчето няколко снимки с един и същи воден знак и то просто го маха.
В наше време по-адекватния начин е - просто да произвеждаш много контент. Нека крадат. Просто произвеждай повече отколкото те крадат.

Profile  

PostPosted: Sat Aug 22, 2020 11:39 am 
потребител

Кражбата на интелектуална собственост винаги ще съществува, за съжаление. Крадат се чипове и софтуер, модели на дрехи, музика и т.н.
Кой може да следи, дали са му откраднали снимката? Ако я публикува някой сайт в Китай, или някой в Зимбабве я сложи на календара за 2021 г. ?
Аз съм много далеч от тези артистични бизнеси, и сигурно греша, но съм съгласен с горното мнение, че трябва повече да произвеждаш и да предлагаш. Когато те харесат като автор, или творец … после може да те търсят и да ти възлагат.
Иначе с водни знаци съм виждал много снимки, които едва ли някой ще използва или ще погледне втори път : -)
Водният знак май по-скоро е личното мнение на автора за ценността на неговото произведение, отколкото реалната му стойност на пренаситения медиен пазар.

Profile E-mail  

Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ] 

All times are UTC + 2 hours