All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: Modeling and Lighting
PostPosted: Sat Dec 01, 2018 3:06 pm 
потребител.

Аз бих ти дал съвет, ако разбира се мислиш да превърнеш хобито си в професия - говоря специално за мебелите и IKEA.

Като човек работил по съответния им проект да дигитализират ицяло каталога си (има и други от форума които са работили/работят по него в момента).

Като оставим настрана моделите, които са в 90% nurbs conversion, и след това читавo ретопо и smoothing groups, би трябвало да се концентрираш в/у UV-то и шейдърите, a щом осветлението те влече най-много то в повечето случаи магията идва точно от там light/shading.
В днешно време няма много значение кой рендер ползваш - всички имат всичко, като за твоя случай ако искаш да правиш lookDev и наистина продуктови шотове, можеш и с GPU рендер да минеш за такива малки сцени без стотици мапове, които да изядат ram-a на видеото. Просто всичко става по-бързо и можеш повече итерации да направиш, така да си подобриш уменията, от там идва резултата, от достатъчно опити кое работи и кое не.
Vray разбира се е стандарт за такива големи компании, които бълват хиляди рендери на ден, понеже огтоваря на production scale-a, не за нещо друго, така че би било добра идея и с него да се позанимаваш.

Фотографски сайт ще ти даде много повече полезни съвети за продуктови рендери - примерно:

https://www.diyphotography.net

Иначе контретно - да вземем за пример цилиндъра - избрал си грешен сетъп за него, и както посъветва колегата грешен модел - subdivision-a след това трябва да се релаксне и да се мачне наново по highpoly цилиндър.

Profile  

PostPosted: Tue Dec 04, 2018 5:12 pm 
потребител

murzilka,Привет,
Извинявам се за късният отговор.Ще споделя моят личен опит и не натрапвам мнение.Това е моят експириънс.
Компа ми е Intel(R)Core(TM) i5-2400 CPU -3.10 GHz-4 ядра, 16 RAM ,Nvidia Geforce GtX 1060 3GB(от 2 месеца я имам и взех пари назаем за да си я купя,иначе бях с вградена Intel HD Graphics).
С този рендер енджин мога да кажа,че най-накрая "виждам" какво правя почти "real-time" и имам възможност за напредък.Ментъл рей работи за малки статични сцени,но има много ограничения.
При мен регион тест рендер-30/40 мин ,7 часа cache на Final Gather и още 7 часа клей рендер без шейдъри.Общо 14ч, иначе после 7ч.Обикновенно м/у 16ч и 28ч часа с най-опростени шейдъри.
Компа забива изцяло,бял екран.Става неизползваем.
Това мога да кажа.Успех...и карай внимателно.

fusion,
Привет и благодаря за ценните съвети.Ще наблегна в/у highpoly modeling-а.Имам страхотно уважение към вашият труд за Икеа и резултатите които сте постигнали са уникални.Не си правя илюзии,че съм на нивото на хората от форума.Всички тук сте професионалисти.В сравнение с вас -нивото ми е начинаещо,но имам желание да се развивам .Трудно е,но не се отказвам.Това искам да правя и давам максимума от себе си.
Сам съм,чета по форуми,гледам туториали и търся добрите практики.Надписвам си всеки обект,layer-и и гледам всичко да е организирано и разбираемо.
Осветлението ми харесва като цяло.Не е само продуктови шотове-това имам в момента да покажа.Искам да се чувствам уверен ,че знам какво правя и защо го правя.Каква е ролята на всяка лампа,каква част от продукта искам да покажа с нея? Различните сценарии изискват различни подходи.Това са въпросите които си задавам.
Мога ли да потърся съвет от теб какъв сетъп би бил най-подходящ според теб за цилиндъра ? Ще е от голяма полза за мен.Благодаря предварително.

Profile  

PostPosted: Tue Dec 04, 2018 6:58 pm 
потребител.

Ето малко помощ за модела.
Ти си направил същото, само че си събдивайднал и тогава модела вече не е идеален цилиндър, а става интерполация - мисля че се разбира.
След като имаш построената база тогава следват чамферите и т.н.

Когато проверяваш как ще е отразяването - сложи си някаква карта
с която да проверяваш отраженията
Ако софта е макс: https://www.youtube.com/watch?time_continue=16&v=mIpJq9y_Qic

Profile  

PostPosted: Tue Dec 04, 2018 11:31 pm 
потребител

Благодаря за бързият отговор.Картинките наистина помагат да се визуализира процеса.Разбрах къде ми е грешката :) Доколкото бях разбрал в началото ставаше въпрос за Conform.От Create menu-то /Compound objects/Conform или Freeform/Conform brush(това са менютата в Макса).За тези неща гледах тези дни.Сега ще го започна отначало и утре ще постна резултата :)
Още веднъж огромни благодарности на теб и piker за отделеното време и помощ.Чувствам се адски неудобно,че ви занимавам с толкова елементарни неща.

Profile  

PostPosted: Wed Dec 05, 2018 8:04 pm 
потребител

Окей,това е резултата до момента.Получи се перфектно ,както се очакваше :)

Следващата стъпка са дупките на дъното.Така както съм го направил не съвпадат еджовете и не мога да използвам Bridge за да ги connect-на.

Преправих ги по този начин.Сега станаха 192 и съвпадат.

Като пробвах с chamfer се получават грешки.Утре ще търся друго решение.

PS:Добавих една картинка,която бях забравил.

Last edited by space_wanderer on Sat Dec 08, 2018 7:04 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Thu Dec 06, 2018 1:24 pm 
потребител.

Ще се получат нещата, ето няколко насоки:

ползвай regularizer скрипта --> https://www.youtube.com/watch?v=kACvVCB2_pI в коментарите е ъпдейтнатата версия

проблема с чамфера :

просто си оффсетни бордъра, за да получиш правилните ръбове.

А ето един съвет, който по-добре да го разбереш сега, а именно
порсловутата красива топология и edgeflow - това са неща без които не
можеш да си моделер и трябва да знаеш, НО! и то голямо.

Няма особен смисъл в работен сценарии да правиш красиви мрежи на плоска повърхност.
Пример - ако ти дадат модел, който е просто prop в някоя визуализация и няма нужда да има sub D, оптимизиране и нямаш бюджет на полигони и ти все пак изхабиш 4-5 часа за да направиш красива мрежа - особено пък на дъното, тогава по-скоро ще изглежда, че проявяваш неефективност и по-лошото некомпетентност.

Но тествай за себе си:

това се прави за минута - ще кажеш мрежата е грозна има tris/Ngons , няма EDGEFLOW!!! , после го измоделирай със SUb D, правилна топология и edgeflow и ги тествай в рендер - ще ти просветне, че се рендят еднакво.

Все пак се научи на edgeflow и топология, но се научи също кога има смисъл от тях и кога не.

Поздрави.

Profile  

PostPosted: Sat Dec 08, 2018 6:57 pm 
потребител

Благодаря за съвета за топогията.По-принцип ,ако трябва да показвам топология-предпочитам Quads.Аз съм ОК с другата топология,ако се ползва в работна среда.Прав си,че се губи време и няма смисъл,от гледна точка на това ,че в желанието си човек да покаже умения и да отговаря на изискванията -накрая излиза ,че не се справя със сроковете и забавя проектите.Което не е добре.Ще го взема под внимание.
Свалих го Loop/Regulаrizer скрипта.Много е полезен,както и много други.Страхотно ускорение на работния процес.Със скриптове дори можеш да постигнеш резултати,които няма как по друг начин да се получат.Съображенията които имам със скриптовете са следните:
1.Ще свикна само с тях да моделирам и после ще е трудно,ако не се ползват в работната среда.
2.Останал съм с впечатление,че понякога от много скриптове Макса крашва постоянно и се налага преинсталация.Прочел съм го някъде,вече не помня къде.
Има ли такова нещо и какъв е твоят опит с тях?

Profile  

PostPosted: Tue Dec 11, 2018 10:10 pm 
потребител

Скриптове, стига да са безплатни никой няма да ти забрани да ползваш, ускоряват ли ти процеса на работа - даже ще се радват, че ги позлваш. в някой студия като си седнеш на станцията дето са подготвили, Макса вече ти е наблъскан с 2000 скрипта, които са сметнали, че са полезни. и макса опита ми е, че ако не крашва, не е Макс.

Profile E-mail  

PostPosted: Sun Dec 16, 2018 4:48 pm 
потребител

Благодаря за отговора и за отделеното време.Това беше важно за мен.Оценявам го.

Profile  

PostPosted: Mon Dec 17, 2018 4:05 am 
потребител

Най-накрая намерих време да завърша цилиндъра.Не обичам когато нещата останат незавършени.Много съм благодарен за съдействието на всички.

Profile  

PostPosted: Wed Feb 13, 2019 4:24 am 
потребител

Здравейте,
Напоследък правя няколко сцени с обекти включващи "стъкло".Вази,чаши,буркани.Също така исках да пробвам "nested dialectics".
Моделите са моделирани с по-голяма плътност на места(гърлото и дъното) ,за да реагира адекватно на "absorption " и "distance" настройките и за да се получи по-тъмно оцветяване на стъклото на тези места.
Това са първите от няколко рендера.Тъй като сцената не съдържа много обекти,реших да си насоча вниманието към допълнителни детайли - като мехурчетата във водата и по-сложен шейдер за масата .

Гарафа и две чаши с вода и една чаша с мляко(skim milk)

Поздрави

Last edited by space_wanderer on Sat Feb 16, 2019 12:55 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Fri Feb 15, 2019 10:11 am 
потребител

Детайлът който исках да приложа тук е на дъното на бурканите.На първият тест рендер който направих не ми хареса как изглеждат - много "basic".

Във Фотошоп нарисувах детайлите които ми трябват и ги сложих в displacement map,както и "noise" в bump map,за да не изглеждат толкова равни и CG.

Поздрави

PS:Качих наново картинките в този и предишния пост ,поради проблеми със сайта от който ги качвам.

Last edited by space_wanderer on Sat Feb 16, 2019 1:01 pm, edited 2 times in total.

Profile  

PostPosted: Fri Feb 15, 2019 1:52 pm 
потребител.

=D> =D> =D>

Profile  

PostPosted: Sat Feb 16, 2019 1:11 pm 
потребител

jazznazz Благодаря за вниманието .

Продължавам с няколко рендера на чаши.Исках да пробвам малко по-различна цветова гама.

Поздрави

Profile  

PostPosted: Sat Feb 16, 2019 1:14 pm 
потребител.

Вижда се, че ще стигнеш където и да си тръгнал. Нещата са като по учебник и няма какво да се каже много по темата - добре пипнати, добре осветени и шейднати асети. Ако с това искаш да се занимаваш, освен като хоби, мисля че няма да те върнат. Успех

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ] 

All times are UTC + 2 hours