All times are UTC + 2 hours

Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Относно монитор за 3ds max
PostPosted: Mon Apr 02, 2018 1:22 pm 
потребител

Не знам дали е обсъждана темата...какви монитори ползвате, спрял съм се на eizo, 22-26", някой има ли отзиви?

Profile E-mail  

Post subject: Re: Относно монитор за 3ds max
PostPosted: Mon Apr 02, 2018 4:46 pm 
потребител

Вземи си по-голям, поне 27''. Да е IPS и виж в youtube подходящи. Напиши в търсачката best monitor for photo editing. Но задължително поне 27''. Аз минах на 50'' ТВ, бях на 22'' монитор и тогава открих разликата. Размера има значение :wink:

Profile E-mail  

PostPosted: Mon Apr 09, 2018 3:17 pm 
потребител

Аз си взех едно BENQ преди половин една година IPS 27 инча. Като цяло съм много доволен ама откривам един проблем. Ако правя картинки или видео които ще се гледат от много хора..повечето хора не са с IPS монитори и ще виждат нещата с различни цветове и се чудя аз, дали IPS не е по подходящо за предпечатна подготовка..как се гласят цветовете в 3д продукцията? на спомагателния глупав монитор или на IPS ? Про-тата какво ще кажете?

Profile  

PostPosted: Sun Apr 22, 2018 3:18 am 
потребител

Ако екранът ще е малък, тогава препоръчвам Acer H277HU. Мой приятел си взе такъв и е отличен. Матова IPS матрица с чудесни цветове, няма ШИМ, има и филтър против синьо-лилавата светлина на подсветката. Неговият модел има и букса USB-C, но за отбелязване е, че по-ранните модели нямат такава и са малко по-евтини. При този размер няма нужда от 4К. Има и вградени говорители с размер на 10 стотинки, но логично - звукът им е кофти, така че си трябват външни колонки. :)
Иначе аз работя на телевизор Сони 43" и за 4К ми е леко малък, затова обмислям да качвам на 49-тка.

п.п.: А да създаваш изображения и видеа на кофти TN екран, само защото в наши дни най-бедните потребители ползват TN, би било погрешно решение. Представи си, че на TN създаваш изображения и им прецакаш цветовете и гамата, защото екранът физически не позволява да видиш истинската картина. Тогава какво се получава? Потребителите с TN и те ще виждат нещо "горе-долу ядващо се", обаче точно тези с парите, които биха възлагали поръчките, вероятно вече са обзаведени с IPS екрани (или в най-лошия случай с VA) и е твърде вероятно да видят манджа с грозде в същите изображения, нагодени на TN.

Profile E-mail  

PostPosted: Sun Apr 22, 2018 7:00 pm 
потребител

На Samsung 28 инч съм 4 К , за сега съм доволен ...

Profile E-mail  

PostPosted: Mon Apr 23, 2018 12:47 am 
потребител

Acer H277HU има две разновидности: с разделение WQHD (2560 x 1440) и QFHD (3840 x 2160), но и цената при втория е по-висока и според мен не си заслужава. :) Аз работех точно такъв QFHD екран наскоро и трябваше да го нагласям на мащаб 150% през настройките на Windows, за да виждам добре иконките и текста. На практика моят приятел даде едни 100 еврака отгоре, без повечето на брой пиксели да бъдат ползвани по предназначение. Но при всеки човек нуждите са различни. :) Ето и снимка на екрана отпреди 2 месеца:
https://i.imgur.com/TRS03rB.jpg

Ето и един бърз видео преглед над модела. Въпреки, че това е по-малкият събрат с диагонал 25", всичко казано се припокрива и за по-големите модели:
https://www.youtube.com/watch?v=px4yAa_4LSw

Last edited by BOBl on Mon Apr 23, 2018 3:54 pm, edited 1 time in total.

Profile E-mail  

PostPosted: Mon Apr 23, 2018 8:03 am 
потребител

BOBl wrote:
п.п.: А да създаваш изображения и видеа на кофти TN екран, само защото в наши дни най-бедните потребители ползват TN, би било погрешно решение. Представи си, че на TN създаваш изображения и им прецакаш цветовете и гамата, защото екранът физически не позволява да видиш истинската картина. Тогава какво се получава? Потребителите с TN и те ще виждат нещо "горе-долу ядващо се", обаче точно тези с парите, които биха възлагали поръчките, вероятно вече са обзаведени с IPS екрани (или в най-лошия случай с VA) и е твърде вероятно да видят манджа с грозде в същите изображения, нагодени на TN.

Така е но представи си правиш кратък филм, качваш го в youtube i vimeo, Прожектира се по фестивали, почти всички хора които ще го гледат в интернет ще са с TN екран, а за прожектирането не знам как седят нещата, ако е с проектор съвсем ще се прецакат цветовете може би? Скоро правих рендери на интериори за един клиент и бяха идеални на IPS Монитора ми и ми викат абе нещо прегорели нещата и тогава чак се сетих да ги сложа на спомагателния TN Монитор и наистина така беше. Те в крайна сметка тея рендери ще се разпечатват така че в случая е по добре с IPS-а ама клиента не ги разбира тея неща въобще.

Profile  

PostPosted: Fri Apr 27, 2018 2:53 pm 
потребител

devailo wrote:

Така е но представи си правиш кратък филм, качваш го в youtube i vimeo, Прожектира се по фестивали, почти всички хора които ще го гледат в интернет ще са с TN екран, а за прожектирането не знам как седят нещата, ако е с проектор съвсем ще се прецакат цветовете може би? Скоро правих рендери на интериори за един клиент и бяха идеални на IPS Монитора ми и ми викат абе нещо прегорели нещата и тогава чак се сетих да ги сложа на спомагателния TN Монитор и наистина така беше. Те в крайна сметка тея рендери ще се разпечатват така че в случая е по добре с IPS-а ама клиента не ги разбира тея неща въобще.

Почти всички хора ли са чак толкова бедни, че все още да са с калпави TN екрани? :) В последните години повечето екрани (дори и доста от евтините такива) са с IPS матрици, понякога и с VA, а с TN са оборудвани предимно някои много скъпи игрови екрани (с качествени TN матрици на 144 Хц или 165 Хц и с подобрено цветопредаване) или най-мизерните модели екрани куча марка. Дори и телефоните и таблетите в болшинството си са с IPS матрици или с OLED. :wink: И там също най-мизерните модели са с TN, но са твърде малко на фона на всички останали.

Няма как да се угоди на всички. Ако искаш да имаш творби - независимо изображения или видеа - с правилно цветопредаване, създаваш ги с правилните настройки, съобразени с IPS или OLED. :) Или угаждаш на болшинството, които са с IPS екрани, или на най-бедната груба потребители, използващи TN екрани. Една погрешна картина, съобразена с некачествен TN екран, ще изглежда много зле на всичко останало, също и при печат.

Profile E-mail  

PostPosted: Tue May 01, 2018 4:13 pm 
потребител

В крайна сметка взех eizo-то, доволен съм.

Profile E-mail  

PostPosted: Thu May 03, 2018 12:36 pm 
потребител

BOBl wrote:
devailo wrote:

Почти всички хора ли са чак толкова бедни, че все още да са с калпави TN екрани? :) В последните години повечето екрани (дори и доста от евтините такива) са с IPS матрици, понякога и с VA, а с TN са оборудвани предимно някои много скъпи игрови екрани (с качествени TN матрици на 144 Хц или 165 Хц и с подобрено цветопредаване) или най-мизерните модели екрани куча марка. Дори и телефоните и таблетите в болшинството си са с IPS матрици или с OLED. :wink: И там също най-мизерните модели са с TN, но са твърде малко на фона на всички останали.

Няма как да се угоди на всички. Ако искаш да имаш творби - независимо изображения или видеа - с правилно цветопредаване, създаваш ги с правилните настройки, съобразени с IPS или OLED. :) Или угаждаш на болшинството, които са с IPS екрани, или на най-бедната груба потребители, използващи TN екрани. Една погрешна картина, съобразена с некачествен TN екран, ще изглежда много зле на всичко останало, също и при печат.

Питай повечето си познати които не се занимават с 2Д или 3Д графика дали въобще знаят какво е IPS? ще се изненадаш колко малко хора имат идея за съществуването на тея неща и колко много TN монитори продължават да се търгуват.

Съжалявам колега Svetoslavb че ти превзех темата :D честито за монитора!

Profile  

PostPosted: Thu May 03, 2018 8:51 pm 
потребител

Честито за екрана, колега! :) Да си го ползваш със здраве и да го гърбиш яко с бачкане. :mrgreen:

devailo wrote:

Питай повечето си познати които не се занимават с 2Д или 3Д графика дали въобще знаят какво е IPS? ще се изненадаш колко малко хора имат идея за съществуването на тея неща и колко много TN монитори продължават да се търгуват.

Съжалявам колега Svetoslavb че ти превзех темата :D честито за монитора!

Повечето ми познати имат IPS екрани, без някои от тях да знаят какво е IPS. Просто си купуват това, което най-много им харесва като картина. TN няма как да им хареса. Някои пък робуват на марки, най-често "LG" и "Samsung", като и при двете марки със зор ще откриеш в последните години екрани с TN матрици. Обяснението е логично: в последните няколко години вече всички марки залагат на IPS или VA, а за TN споменах по-горе в темата къде се вграждат (най-евтините модели екрани с калпави цветопредаване и ъгли на виждане , както и игрови екрани с 1 мс време за реакция и 144/165 Хц, където играчите ги грее повече да имат възможно на-бързата картина, а не истински цветове). :)
А при телевизорите, телефоните и таблетите положението е с още по-сериозно надмощие за IPS, тук-там и с VA или OLED. TN-ът го отсвириха отдавна при телевизорите, с изключение на най-евтините еднодневки телевизори на "Vestel" (турски производител) с размери 22-24". При лаптопите за по 500-600 лева наистина преобладават TN матриците, но такива машинки си ги купуват (изненада) най-бедните хора), докато редовият представител на средната класа има модели с IPS за по над 1000-1500 лева (или себестойността им в чужда валута в другите държави).

Profile E-mail  

PostPosted: Sat May 05, 2018 10:52 pm 
потребител

Ами мойте наблюдения се разминават с твоите и да кажем че истинта е някъде по средата :D casual users няма да гледат дали цветовете са по добре или дали по малко лаг имат екраните и ще си вземат по евтиния вариант ако разликата между TN и IPS е 200 лв+ както в случая с моя BENQ монитор, повечето предполагам ще изберат по евтиния :D

Но това са си моите разсъждения. Ще си глася нещата на IPS-a но и ще хвърлям око и на другия монитор да не е фрапиращо :D

Profile  

PostPosted: Sun May 06, 2018 7:16 pm 
потребител

А пишете си нали затова е форума....ама всеки си решава ips/nt и т.н. Въорос на избор!

Profile E-mail  

Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 

All times are UTC + 2 hours